Adalet Bakanlığı
SİTEMİZİ
TARIM UYGULAMALARI SEBZE VE MEYVECİLİK İŞKOLU

     Kurumumuz 1962 yılında faaliyete geçmiş olup 7000 da (Dekar) alan üzerinde faaliyetini sürdürmektedir. 2000 da (dekar)  alan üzerinde orman ağaçlandırması tesis edilmiş, 1500 da (Dekar) alan üzerinde zirai faaliyet sürdürülmektedir. Zirai faaliyette bulunulan arazinin yaklaşık 1000 da kısmı 2. sınıf (meyilli, taşlı ve kil oranı yüksek) vasfındadır. Arazinin; 450 da yem bitkileri, 30 da yazlık ve kışlık sebze, 70 da zeytincilik, 30 da meyvecilik,  faaliyeti sürdürülmektedir.

     Sebzecilik; 30 da açık alanda belli başlı yazlık ve kışlık sebzeler, 1920 m2 naylon tünel sera ve 1000 m2 cam serada yılda 2 defa ürün alınmaktadır.

    Meyvecilik; 15 da alanda (sarılop ve morgül) incir ve 15 da alanda (delibekirli) nar bahçesi oluşturulmuştur.

    Zeytincilik; Kurumumuzda yetişkin ve genç olmak üzere yaklaşık 3500 zeytin ağacı mevcuttur. 2011 yılında yağlık olarak yaklaşık 12.800 kg zeytin hasat edilmiş olup, 2.320 kg zeytin yağ elde edilmiştir. 2012 yılı kasım sonu itibariyle hasat edilen yaklaşık 13.000 kg yağlık zeytinden 2.350 kg zeytin yağı elde edilmiştir. Ayrıca 2012 yılında yaklaşık 750 kg sofralık zeytin satışa sunulmuştur.

     Yem Bitkileri; Gediz havzasında kurumumuza tahsisli ekilebilir durumda yaklaşık 450 da alanda dönüşümlü olarak silajlık mısır ve arpa yetiştiriciliği yapılmaktadır. 2011 yılında yaklaşık 350 da alanda 580 ton mısır silajı elde edilmiş olup, 2012 yılında 450 da alanda birinci ürün olarak 180 ton arpa ve ardından ikinci ürün olarak 350 da alanda 600 ton mısır silajı elde edilmiştir.

     Ayrıca; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile beraber 2000 da arazinin ağaçlandırma çalışması yapılmış, çoğunluğu fıstık çamı, kara çam ve selvi olmak üzere 135 bin fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.

     Tüm bu faaliyetleri kurumumuz uzman kadrosu,  3 Ziraat Mühendisi, 1 Ziraat Teknikeri ve 2 İnfaz Koruma Memuru eşliğinde 20 hükümlü tarafından kapsamlı ve titiz bir çalışma sonucunda yürütülmektedir.  Konusunda uzman personelimiz tarafından yetiştirilen tüm ürünler %100 doğal tarım uygulamaları olup ürünlerimizin yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde, tarım ilacı ve gübre kullanılmamaktadır. Doğal tarım uygulaması ile ürünlerimizin sofralarınıza ulaşıncaya kadar gecen bu sürede uzman kadromuz tarafından izlenmekte ve kontrol altında tutulmaktadır.

     Organik Tarım;  çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan bir tarımsal üretim biçimidir. Organik tarim yapılarak hem insanlarımıza sağlıklı gıda temin etmiş olur.  Organik tarım uygulamaları ile kaliteli ürün, tescilli marka, güvenilir ürün hem de gelecek kuşaklara sağlıklı toprak ve su gibi doğal kaynakları bırakmış oluruz.

   Misyonumuz

     Cezasını kurumumuzda tamamlamakta olan hükümlülerimize doğru tarım uygulamalarını öğreterek tahliye sonrasında meslek edinme ve organik tarım yapmalarını sağlamak ve  İçinde bulunduğumuz çevre ve toplumsal konulara karşı duyarlı olarak müşterilerimizin toplam memnuniyetini ileriye taşıyacak kaliteli, güvenilir,  ekonomik ürün ve hizmetlerimizi standartlara uygun biçimde üreterek doğru zaman ve koşullar ile halkımıza sunmak.

    Vizyonumuz

     Taze ürün yetiştiriciliğinde insan ve çevre sağlığının ön planda olduğu, uygulanabilir son teknik ve teknolojileri kullanarak, ürünlerimizin ön plana çıkmasına olanak sağlayacak yatırım ve örgütlenme ile müşterilerimizin değişen taleplerini en kısa zamanda yerine getirmek.

Facebook'ta Paylaş

Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu Tarım İşkolu lightbox gallery viewerby VisualLightBox.com v6.1

Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından hazırlanmıştır. © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.